W poprzednim wpisie opowiedzieliśmy czym jest inteligentny dom, jak działa i jakie urządzenia możemy pod niego podłączyć. Dzisiaj dalej rozwiniemy temat smart home. Wyjaśnimy jak skonfigurować cały system i jak go obsługiwać. Poznamy zalety inteligentnego domu, a także przykłady w jaki sposób możemy stworzyć scenariusze zadań, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie.
4. Jak obsługiwać inteligentny dom?
Wbrew pozorom obsługa systemów inteligentnego domu nie jest niczym skomplikowanym. Jak wcześniej wspomnieliśmy, sterowanie odbywa się przy pomocy centrali Home Server 2. Centrala jest sercem naszego inteligentnego domu, pod które podpięte są wszystkie pozostałe urządzenia. Ale jak rozpocząć pracę z Home Server 2 krok po kroku?
- Uruchamiamy centralę.
- Na telefon lub tablet pobieramy odpowiednią aplikację – w naszym przypadku będzie to SELVE Home.
- Po zainstalowaniu aplikacji, możemy rozpocząć jej konfigurację. Pierwsza konfiguracja jest istotnym etapem w tworzeniu inteligentnego domu. Jeśli więc nie czujemy się na siłach, warto powierzyć to profesjonaliście.
- Łączymy centralę z aplikacją na urządzeniach mobilnych.
- W aplikacji dodajemy wszystkie odbiorniki, którymi chcemy sterować zdalnie i gotowe.
Oczywiście w każdym momencie możemy dokonywać zmian w aplikacji, dodawać bądź usuwać poszczególne urządzenia, łączyć je w grupy lub sterować każdym z nich indywidualnie. SELVE Home pozwala także tworzyć różne, następujące po sobie sekwencje i scenariusze zadań. Dzięki aplikacji możemy również stale monitorować stan podłączonych do niej urządzeń.
Chcesz sterować wszystkim głosowo? Nie ma problemu. Wystarczy, że połączysz Home Server 2 z popularnym Amazon Alexa. Alexa umożliwi Ci głosowe manipulowanie wszystkimi urządzeniami, co w wielu przypadkach może okazać się bardziej przydatne, niż sterowanie manualne.
Tutaj znajdziesz filmik, który może okazać się pomocny podczas konfiguracji.
5. Czy połączenie z Internetem jest niezbędne?
To jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Skoro cała obsługa inteligentnego domu odbywa się zdalnie, to czy uda się sterować nim bez ciągłego dostępu do Internetu? Odpowiedź brzmi: i tak i nie. Tak, jeśli jesteś w zasięgu sieci domowej. Wtedy bez przeszkód możesz obsługiwać wszystkie urządzenia bez połączenia internetowego. Jeśli natomiast jesteś poza domem i chcesz sterować odbiornikami na odległość, wtedy niezbędny jest do tego działający Internet.
6. Inteligentny dom – jakie są jego zalety?
- Podstawową zaletą smart home jest bez wątpienia komfort. Inteligentny dom znacząco wpływa na ułatwienie funkcjonowania, umożliwiając nam oszczędność czasu podczas wykonywania codziennych prostych czynności, takich jak zasłanianie okien, przełączanie oświetlenia lub utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach.
- Kolejną ważną zaletą jest bezpieczeństwo. Dzięki zintegrowanym kamerom, alarmom i czujnikom ruchu, inteligentny dom stale monitoruje otoczenie i automatycznie powiadomi Cię o wszystkich podejrzanych aktywnościach.
- Smart home to również oszczędność energii. Zautomatyzowane systemy inteligentnego domu na bieżąco oceniają zapotrzebowanie na ciepło, światło i klimatyzację w danym pomieszczeniu. W ten sposób pozwalają na racjonalne gospodarowanie zużyciem energii elektrycznej, co potrafi znacząco obniżyć wysokość naszych rachunków.
- Zaletą jest także wygodna obsługa całego systemu. Nie trzeba nawet wstawać z fotela, aby opuścić rolety, włączyć ulubioną muzykę lub podkręcić ogrzewanie. Wystarczy smartfon bądź Amazon Alexa, dzięki której dom przyjmie od nas także polecenia głosowe.
Przykłady wykorzystania rozwiązań inteligentnych urządzeń:
Nocne przemieszczanie się po domu.
Podczas poruszania się po domu w nocy, smart home wykorzystując czujniki ruchu, będzie mógł odpowiednio dostosować poziom oświetlenia w każdym kolejnym miejscu, w którym pojawi się domownik. Włączy światło w momencie przekroczenia progu i wyłączy je, kiedy przestanie rejestrować ruch w pomieszczeniu.
Powrót z pracy.
Systemy inteligentnego domu mogą odpowiednio monitorować Twoją odległość od posesji i w odpowiednim momencie otworzyć Ci bramę wjazdową lub garaż. Jednocześnie wewnątrz domu smart home włączy Twoją ulubioną muzykę, dostosuje poziom oświetlenia, a nawet zaparzy Ci pyszną kawę.
Kontrola bezpieczeństwa.
Czujniki zewnętrzne zsynchronizowane z pozostałymi systemami, mogą doskonale dbać o bezpieczeństwo nasze oraz naszego majątku. W momencie wykrycia ruchu czujniki zapalą światła wokół domu, uruchomią monitoring i wyślą Ci powiadomienie w aplikacji. Jeśli uznasz, że zarejestrowany ruch stanowi zagrożenie, możesz zdalnie uruchomić alarm, opuścić rolety zewnętrzne, a także zablokować drzwi i okna.