W naszym poprzednim wpisie (klik) skupiliśmy się na najczęstszych usterkach rolet zewnętrznych i ich przyczynach. Dzisiaj wytłumaczymy jak samemu próbować naprawić uszkodzenia w rolecie zewnętrznej i czy wszystkie usterki można reperować bez pomocy profesjonalnych serwisantów.
Jak naprawić roletę – krok po kroku.
Zdecydowana większość elementów rolety znajduje się w jej kasecie. Najczęściej więc, aby naprawić jakąkolwiek uszkodzoną część, należy najpierw dostać się do wnętrza skrzynki. Jak to zrobić?
Jak otworzyć kasetę rolety zewnętrznej?
Zlokalizowanie oraz otwarcie kasety, to pierwszy krok każdej naprawy rolety zewnętrznej. W tym celu musimy sięgnąć do klapy rewizyjnej, która w przypadku różnych modeli rolet, znajduje się w różnych miejscach. Po jej otwarciu możemy wstępnie ocenić stan widocznych elementów, takich jak np. wieszaki, czy rura nawojowa.
W roletach natynkowych, klapa rewizyjna to jedyna ruchoma część skrzynki, dlatego łatwo jest ją zlokalizować. Zazwyczaj umieszczona jest na przedniej części kasety, a do jej otwarcia potrzebny będzie nam tylko zwykły śrubokręt. Jeśli klapa zabezpieczona jest nitami, do ich rozwiercenia potrzebna będzie wiertarka.
W roletach podtynkowych klapa rewizyjna znajduje się przeważnie na dole skrzyni i jest jedyną częścią, która nie znajduje się pod elewacją. Podobnie jak w przypadku rolet natynkowych, skrzynię otworzymy za pomocą śrubokrętu lub wiertarki – jeśli konieczne jest rozwiercanie nitów zabezpieczających.
Wymiana zwijacza na taśmę w rolecie zewnętrznej.
Wymiana zwijacza i jego elementów nie jest niczym skomplikowanym i zdecydowanie da się to zrobić samodzielnie. Poniżej przedstawiamy ogólne wskazówki, którymi można się sugerować podczas naprawy, jednak warto zawsze sięgać do szczegółowej instrukcji od producenta konkretnego zwijacza.
- Jeśli się da, opuść całkowicie roletę używając starego zwijacza.
- Odkręć śruby trzymające zwijacz, a następnie otwórz jego pokrywę.
- Rozwiń całą taśmę jaka była w zwijaczu.
- Nowy zwijacz otwórz i przykręć go w miejscu starego.
- Przez metalową prowadnicę wprowadź taśmę do wnętrza zwijacza, a następnie owiń ją na koło nawojowe.
- Sprawdź czy wszystko działa poprawnie. Zamknij pokrywę zwijacza i gotowe!
Wymiana linki i taśmy.
To również niewielka usterka, z naprawą której możemy poradzić sobie bez pomocy serwisantów. Jednak w tym przypadku konieczny będzie już demontaż klapy rewizyjnej.
- Maksymalnie opuść osłonę.
- Otwórz kasetę rolety. Dwa akapity wyżej wyjaśniliśmy jak to zrobić.
- Rozepnij wieszaki.
- Zdejmij obsadkę, która znajduje się na rurze, po przeciwnej stronie koła nawojowego.
- Ściągnij rurę nawojową, aby mieć swobodny dostęp do koła, na które nawinięta jest taśma bądź linka.
- Odwiń całą linkę lub taśmę. W tym celu należy otworzyć również zwijacz.
- Mocowanie nowej taśmy zaczynaj ZAWSZE od przełożenia jej przez otwór W MIESZKANIU, a następnie zakładaj ją na koło nawojowe i przeprowadź przez zwijacz.
- Zamontuj rurę, załóż obsadkę, zapnij wieszaki. To dobry moment, żeby sprawdzić, czy wszystko działa. Jeśli tak, wymianę taśmy możesz uznać za udaną.
Jak wymienić wieszak w rolecie zewnętrznej.
Przy wymianie wieszaka postępujemy podobnie, jak przy wymianie taśmy. Opuszczamy roletę, otwieramy rewizję, a następnie odpinamy wieszaki od rury nawojowej. Wysuwamy je z zamków pierwszej listwy pancerza, a na ich miejsce zapinamy nowe. Nowe wieszaki wraz z pancerzem podczepiamy na wał nawojowy i zamykamy skrzynkę.
Wymiana profili pancerza rolety zewnętrznej.
Wymiana uszkodzonego pancerza to także usterka, z którą powinniśmy poradzić sobie samodzielnie. Jednak w tym przypadku znajomość konstrukcji rolety jest już dość istotna, a sama naprawa nieco bardziej skomplikowana. Wymiana piór wymaga wykonania większej ilości kroków, ale szansa na sukces nadal pozostaje wysoka.
- Opuść roletę na sam dół i otwórz kasetę rolety.
- Odepnij wieszaki od wału nawojowego.
- Przeciągnij pancerz NAD RURĄ NAWOJOWĄ. Tylko w ten sposób uda Ci się wyjąć pancerz z prowadnic.
- Rozepnij aretację i wysuń uszkodzone lamele.
- Nowe lamele wsuń w miejsce starych. Pamiętaj, że ich wymiar i rodzaj musi być dokładnie TAKI SAM, jak tych uszkodzonych.
- Załóż aretki, wsuń pancerz od góry z powrotem w prowadnice, podepnij wieszaki do rury.
- Jeśli masz roletę elektryczną, w tym momencie sprawdź wyregulowanie silnika.
- Zamknij klapę rewizyjną.
Wymiana silnika w rolecie elektrycznej.
W tym miejscu nie będziemy się zbytnio rozpisywać. Dlaczego? Powód jest prosty – jako producent osłon okiennych nie zalecamy samodzielnej wymiany, a tym bardziej naprawy, uszkodzonych silników w roletach.
Po pierwsze dlatego, że zazwyczaj objęte są one długoletnią gwarancją i nie ma konieczności bawienia się w wymianę samodzielnie. Po drugie, wymiana niesprawnego silnika to najbardziej skomplikowana ze wszystkich napraw. Aby wykonać ją dobrze trzeba naprawdę dokładnie znać budowę zarówno rolety, jak i silnika. Po trzecie, często klienci, którzy sami podjęli próbę naprawy silnika, źle zdiagnozowali problem i dokonali jeszcze większych uszkodzeń, niż te początkowe.
Dlatego jeśli w swojej rolecie podejrzewasz problemy z silnikiem, zawsze wezwij odpowiedni serwis. W ten sposób zaoszczędzisz swój czas i pieniądze.
Znalezienie zupełnie bezawaryjnych osłon jest rzeczą niemożliwą. Na ich usterki wpływa wiele czynników, których często nie sposób uniknąć. Codzienne użytkowanie, warunki atmosferyczne, wpadki montażowe – to wszystko powoduje, że niekiedy nawet dobrej jakości rolety wymagają naprawy. Jeśli jednak chcesz znacząco zminimalizować ich ilość, wybierz rolety zewnętrzne Amidex na wymiar. Produkujemy je z trwałych i wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu nasi klienci cieszą się nimi przez wiele lat.